Kiedy powinnaś zrezygnować z karmienia piersią?

Wiele mam w swojej historii karmienia piersią słyszy, że powinno przestać karmić piersią, najlepiej teraz, już natychmiast. Słowa pochodzą od koleżanek, partnerów, mam, teściowych ale równie często z ust personelu medycznego.
Czy oznacza to koniec Waszej przygody z karmieniem piersią? Kiedy te zalecenia są słuszne, a kiedy niekoniecznie? Postaram się dziś rozwiać wasze wątpliwości.

Jeśli planujesz rezygnacje z karmienia piersią, to jest ok tak długo jak robisz to, bo Ty lub dziecko tego chcecie, a nie dlatego, że ktoś powiedział coś, co niekoniecznie pokrywa się z prawdą  

Kiedy absolutnie nie można karmić dziecka mlekiem mamy?

Kiedy występuje u niego galaktozemia (choroba genetyczna polegająca na upośledzonym metabolizmie galaktozy, która jest cukrem i wraz z glukozą tworzy cząsteczkę cukru mlecznego laktozy.) Wyeliminowanie laktozy z mleka mamy jest niemożliwe, dlatego takie dziecko musi być karmione mlekiem modyfikowanym bez laktozy. [1]

Kiedy występuje u niego wrodzony niedobór laktazy (enzymu odpowiadającego  za trawienie laktozy)

Obie te choroby są bardzo rzadkie.  

Kiedy ciężko jest karmić dziecko piersią?

Kiedy dziecko jest w ciężkim stanie, ma rozszczep podniebienia, jest wyniszczone lub ma wadę serca, która sprawia, że dziecko zbytnio się męczy podczas karmienia.

Jednak w tych sytuacjach jeśli jest to możliwe, dzieci należy karmić odciągniętym mlekiem mamy np. poprzez sondę, butelkę, kieliszek, łyżeczkę

Istnieją pewna choroby metaboliczne takie jak Fenyloketonuria, choroba syropu klonowego, acydurie organiczne w których należy ograniczyć podawanie mleka kobiecego. Aczkolwiek badania naukowe pokazują, że niemowlęta z Fenyloketonurią rozwijają się lepiej jeśli poza mlekiem ubogofenyloalaninowym dostają również mleko mamy.

A kiedy mama nie może karmić piersią?

Zakażenie mamy wirusem HIV (wtedy niestety nie możemy karmić mlekiem mamy),

Kiedy ma czynną nieleczoną gryźlice, karmić piersią można dopiero po dwóch tygodnia, ale można, a nawet powinno się w tym czasie karmić odciągniętym mlekiem mamy.

Zakażenie HTLV-1 oraz HTLV-2

Kiedy bierze leki, które są przeciwskazane dla kobiet ciężarnych i karmiących (sprawdzić możesz to tutaj  http://www.kobiety.med.pl/leki/search.php lub http://www.e-lactancia.org/

Kiedy mama czynnie zażywa substancje psychoaktywne  takie jak narkotyki lub alkohol

Kiedy istnieje konieczność wykonania badań z użyciem tak zwanego kontrastu ( warto porozmawiać o tym ze swoim lekarzem, ponieważ niektóre zalecenia mówią o tym, że można wtedy karmić piersią.)

Kiedy mama jest w stanie krytycznym i nie jest możliwe odciąganie pokarmu

Jak widać lista jest o dużo krótsza niż to by wynikało z tego co słyszą mamy karmiące.

A kiedy wbrew temu co by się mogło wydawać można wciąż karmić piersią?

Mama ma WZW

Kiedy mama jest dotknięta wirusowym zapaleniem wątroby typu A, wirusowym zapaleniem wątroby typu B oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu C, jeśli nie występuje dodatkowo zakażenie HIV, sytuacje te wymagają szczególnego postępowania (podanie dziecku immunoglobulin oraz czasem szczepionki) lecz karmienie piersią jest zupełnie możliwe.

Implanty Piersi

Kiedy mama ma silikonowe implanty piersi – jeśli podczas zabiegu nie zostały uszkodzone tkanki gruczołu.

Kolejna ciąża

Kiedy zajdziesz w kolejną ciąże, jeśli ciąża przebiega bez problemów możesz karmić piersią dalej, jednak zdarzyć się może, że dojdzie podczas tego do samoodstawienia, lub zmniejszenia produkcji mleka. W późniejszych okresach ciąży piersi mogą stać się bardzo tkliwe i karmienie piersią może wiązać się z dużym dyskomfortem. Porozmawiaj na ten temat ze swoim ginekologiem i pamiętaj, ze musisz szczególnie mocno zadbać o swój stan odżywienia (karmisz w końcu trójkę ludzi) [3]

Dziecko kończy rok.

W dzień pierwszych urodzin dziecka nie odwiedzi Cię mleczna wróżka, która zamieni Twoje mleko w wodę. Jednak część mam słyszy, że po roku: „Musi Pani odstawić dziecko od piersi bo mleko to już tylko woda i nie ma żadnych wartości odżywczych.” To tak nie działa. Są badania które pokazują, że mleko mam długo karmiących jest bardziej kaloryczne [4]

Alergia

Kiedy dziecko ma alergię na białka mleka krowiego, wystarczy, ze mama jest na diecie eliminacyjnej

Ropień/Zapalenie Piersi

Jeśli mama ma ropień piersi/ zapalenie piersi – można kontynuować karmienie piersią, przy jednoczesnym leczeniu matki; jeśli karmienie piersią jest bardzo bolesne lub dziecko, w trakcie ssania, dotyka ustami do drenowanej okolicy piersi, mleko należy odciągać, by zapobiec nasileniu dolegliwości i karmić dziecko odciąganym mlekiem. Co więcej rezygnacja z karmienia może nasilić dolegliwości [5]

Mama wraca do pracy

Kiedy mama wraca do pracy – ma prawo do przerwy w pracy, może ograniczyć liczbę karmień do tych tylko w domu, może ściągać pokarm, który jest podawany dziecku butelką, kiedy mama jest w pracy.

Kolka

Jest to zawsze stresujący czas dla rodziców. Jeśli domowe metody nie pomagają i bardzo się martwicie udajcie się do lekarza. Rezygnacja z karmienia piersią nie jest rozwiązaniem. Mogę Was pocieszyć, ze problem powinien ustąpić około3-5 miesiąca życia dziecka.

No to kiedy zrezygnować

Więc kiedy mama powinna odstawić dziecko od piersi? Kiedy ona lub dziecko tego chcą. Polskie wytyczne mówią o tym, że po ukończeniu pierwszego roku życia dziecko powinno być karmione piersią tak długo jak długo  będzie to pożądane przez dziecko i mamę. WHO podaje, ze dzieci powinny być karmione piersią 2 lata lub dłużej. 

Zrezygnuj z karmienia piersią, kiedy uznasz, ze to odpowiedni czas i okoliczności. Niezależnie Czy stanie się to po 2, 6, 12, 24 miesiącach karmienia, to Ty i dziecko macie tu decydujący głos.

Czy zaskoczyło Cię, że można karmić piersią pomimo…? Jeśli usłyszałaś jakiś inny powód, dla którego powinnaś zrezygnować z karmienia podziel się w komentarzu.

Źródła

[1] http://www.czytelniamedyczna.pl/495,zaburzenia-metabolizmu-weglowodanow-powodowane-mutacjami-i-rola-diety-jako-terap.html
[2] https://przegladpediatryczny.pl/files/4337.pdf
[3] https://www.breastfeeding.asn.au/bf-info/breastfeeding-through-pregnancy-and-beyond
[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6316538/
[5] http://cnol.kobiety.med.pl/pl/zapalenie-piersi/
[6] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/73436,kolka-u-niemowlat-niepokoj-i-placz

Jeśli podobał Ci się artykuł, podziel się nim i obserwuj mnie w social mediach gdzie znajdziesz więcej postów na temat żywienia kobiet w ciąży, karmiących i dzieci.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *