Żywienie niemowląt, czyli ile powinno zjadać moje dziecko?

zdjęcie utworzone przez cookie_studio – pl.freepik.com

Na pewno kojarzycie tabelkę „Schemat żywienia dzieci w 1. roku życia.”  Często zdarza się, że rodzice zwracają się  do mnie zaniepokojeni, że ich dziecko je za mało lub za dużo, bo w tabelce napisane jest, że w 5-6 miesiącu życia dziecko powinno jeść 150-160 ml na porcję. A ono za żadne skarby nie zje 150 ml zupy jarzynowej.

A jeśli (o zgrozo) gdzieś mignęła Wam magiczna archaiczna tabelka z kolejnością wprowadzania pokarmów w poszczególnych miesiącach to szybko wyrzućcie ją z pamięci. Drobiazgowa kolejność wprowadzania poszczególnych produktów nie jest tak istotna jak się wydaje.

Aktualna tabela jest orientacyjna, to że wasze dziecko nie zjada 150 ml wcale nie jest powodem do wyraźnego niepokoju. To co jest dość pomocne to opis konsystencji z jaką zwykle w tym wieku jest w stanie poradzić sobie dziecko.

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA 2014 T. 11 321-338

Z tego schematu najważniejsze jest zdanie pod tabelką:

„RODZIC/OPIEKUN decyduje, CO dziecko zje, KIEDY i JAK jedzenie będzie podane. DZIECKO decyduje, CZY posiłek zje i ILE zje.”

Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA 2014 T. 11 321-338

Rolą rodzica w tym wszystkim jest zapewnienie dziecku zdrowych i odpowiednich dla wieku i etapu rozwoju posiłków. Jeśli będziemy proponować różnorodne posiłki w ciągu dnia to właśnie ich jakość i rodzaj powinien interesować nas bardziej, niż to ile faktycznie dziecko zjadło w ciągu dnia. Głównym źródłem energii w pierwszym roku życia i tak jest mleko mamy lub modyfikowane. Zdrowe dzieci, jeśli zapewni im się zdrowe posiłki jedzą tyle ile potrzebują.

Podkreślam ZDROWE i odpowiednie posiłki. Czekolada nie jest odpowiednim pokarmem dla dzieci poniżej pierwszego roku życia. W diecie niemowląt unikamy całkowicie cukru dodanego oraz soli. Nie podajemy miodu, grzybów niedogotowanego mięsa, niedogotowanych jaj.

Co więcej rodzice czasem przychodzą zaniepokojeni, że ich dziecko dziś nie zjadło za dużo, zapominając że wczoraj jadło aż mu się uszy trzęsły. Apetyt dziecka zmienia się również wraz z jego aktywnością. Najlepszym wyznacznikiem tego czy wasze dziecko je wystarczająco jest odpowiedni dla niego przyrost masy ciała.

Jeśli jednak niepokoi Was apetyt (lub jego brak) dziecka warto wybrać się do pediatry i upewnić się, że dziecko jest zdrowe oraz do dietetyka upewnić się, że sposób żywienia dziecka jest prawidłowy oraz rozwiać ewentualne wątpliwości.

Jeśli niepokoi Cię czy sposób żywienia twojego dziecka jest prawidłowy, to od niedawna możesz się ze mną spotkać w Global Health Poznań. Wypełnij formularz aby zapisać się na wizytę.

P.S. Jeśli wciąż nie wiesz, jakie to są zdrowe i odpowiednie posiłki dla dziecka poniżej pierwszego roku życia to dowiesz się tego niebawem na blogu. Jeśli spodobał Ci się ten post, to obserwuj mnie na social mediach żeby nie przegapić żadnego nowego posta !

Asia z mamo papu

źródła:

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 komentarze

  1. Ciekawe posty i wartościowa wiedza, potrzeba w internecie więcej takich blogów, by obalać mity i uczyć racjonalnego podejścia. Czekam na więcej postów 🙂